La Liga
Bevezetés La Liga: Spanyolország élvonalának elnevezése, más néven Primera Division. Egy idény szeptember és június között zajlik le. A Liga 20 csapatból áll. A leggyengébb három csapat kiesik az élvonalból, és a Segunda Division A-ba – másodosztályba - kerül. Az ötödik és hatodik helyezett az UEFA Kupában indulhat, míg az első négy klub az UEFA Bajnokok Ligájában küzdhet meg a trófeáért. Mint minden országban, a spanyoloknál is található hazai kupa, a Copa Del Rey. Ebben a kupasorozatban minden első osztályú csapat indulhat.
Történelem | Liga alapítása
1927 áprilisában az Arenas Club de Getxo igazgatója, Jose Maria Acha vetette fel először a nemzeti bajnokság létrehozását. Az első viták a bajnokság méretéről szóltak, míg végül az RFEF (spanyol labdarúgó-szövetség) eldöntötte: tíz csapat fogja képviselni az első osztályú csapat címet. Az alapító klubok: FC Barcelona, Real Madrid, Athletic Bilbao, Real Sociedad, Arenas Club de Getxo, Real Unión, Espanyol, Atletico Madrid, CE Europa és a Racing Santander. A ligát alapító klubok közül csak három csapat nem esett ki soha a másodosztályba, méghozzá a Real Madrid, FC Barcelona és az Athletic Bilbao.
Történelem | 1930-as évek Bár az első bajnoki címet az FC Barcelona csapata hódította el, mégis a Real Madrid és a Bilbao játéka dominált az elkövetkezendő öt évben. A madridiak kétszer, a bilbaóiak pedig háromszor hódították el a bajnoki címet. 1937-ben a ligát ideiglenesen felfüggesztették három évre a polgárháború miatt. Míg a liga szünetelt, addig az úgynevezett mediterrán ligában játszottak a klubok, melyet az 1937-ben meg is nyert a Barcelona csapata.
Történelem | 1940-es évek 1940-ben a liga újra beindult. Kezdetben az Atlético Aviación, a Sevilla és a Valencia triója hódította meg Spanyolországot. Több csapat sorra vesztette el játékosait száműzetés miatt, kivéve az Aviaciónt, akik megnyerték a bajnokság újraindulásától számított két idényt. A Valencia rendkívül fiatal csapattal rendelkezett; ők sem vesztettek el játékosokat, melyből kifolyólag az elkövetkezendő hét évben három bajnoki címet szereztek. A kifosztott játékoskerete ellenére a Sevilla is magáénak tudhatott egy ligagyőzelmet.
Történelem | Di Stéfano, Puskás, Kubala és Suárez Annak ellenére, hogy az Atletico Madrid (régen: Atlético Aviación) volt a bajnok 1949 és 1951 között, mégis a Real Madrid és az FC Barcelona csapata vette át a főszerepet. A ’40-es és ’50-es években szigorú korlátozások voltak a külföldi játékosokkal kapcsolatban. Minden csapatban maximum három külföldi játékos szerepelhetett, míg nyolc haza focistának kellett a csapatban helyet foglalnia. A madridiak és a katalánok ezeket a szabályokat „körbehajózták”, mivel honosították Alfredo Di Stéfanót, Puskás Ferencet és Ladislao Kubalát. Kubalának és Di Stéfánónak köszönhetően a Barcelona uralta az ’50-es évek első felét. Madridi oldalról a magyar Puskás Ferenc és Francisco Gento alkotta a csapat magját, melynek köszönhetően hódítottak az 1950-es évek második felében. Ezen időszak legvégén Helenio Herrerának és Luis Suárez köszönhetően újra bajnok lett a Barça, kétszer is.
Történelem | A madridi évek 1961 és 1980 között a Real Madrid összesen 14-szer nyert bajnokságot. A legnagyobb győzelmi sorozatot az jelentette, amikor egymás után négyszer nyertek La Liga címet.
Történelem | 1980-as évek A madridi sikersorozat végét a Real Sociedad zárta le, amikor sorozatban kétszer megnyerték a spanyol trófeát. A Sociedad duplázást lemásolta a Bilbao is. A bilbaóiak után a Barcelona is elhódította egyszer a trófeát. Ezek után a Real Madrid újabb öt trófeát nyert el (86-90).
Történelem | 1990-es évek 1988-ban Johan Cruyff edzőként tért vissza a Barcelonához, és összeállította a legendás „Dream Team-et”. Cruyff olyan játékosokat mutatott be, mint például Josep Guardiola, José Mari Bakero, Txiki Beguiristain, Goikoetxea, Ronald Koeman, Michael Laudrup és Hristo Stoichkov. Ez a csapat 1991 és 1994 között négyszer elnyerte a bajnokságot és az európai kupát. A Real Madrid 1995-ben megszakította a sorozatot, és 1997-ben még egy címet szerzett. A két bajnoki cím közben az Atletico Madrid megszerezte kilencedik győzelmét. Luis Figo, Enrique és Rivaldo által ihletett Barcelona újra a csúcsra került 1998 és 1999-ben. Eközben a Real Madrid kétszer nyert Bajnok Ligája trófeát (1998-ban és 2000-ben).
Történelem | 21. század Ahogy a La Liga belépett a 21. századba, a trónon ülő csapatoknak újabb ellenfelekkel kellett szembenézniük. Például 2000-ben a Deportivo La Curuna megnyerte a bajnokságot. 2001-től 2004-ig a Valencia és a Real Madrid felváltva nyerte az idényeket. Az utolsó két évben, 2005-ben és 2006-ban a Barcelona egyeduralkodóvá vált.
Bajnokok
-
Valencia CF: 6
-
1941-42, 1943-44, 1946-47, 1970-71, 2001-02, 2003-04
- Deportivo de La Coruña: 1
|